Výstavy

UMPRUM Typo

Tam dole aka Down there

Ateliér na vysoké uměleckoprůmyslové škole v Praze znamená místo, tedy místnost ve škole, a čas, svého typu vyučování, tedy podle rozvrhu jsou to pondělky a čtvrtky. No, ale především ateliér tvoří kolektiv studentů, kteří se nejen na tom místě a v tom čase společně učí, pracují a tvoří.

Ateliér tvorby písma a typografie se stává toho času z dvaceti šesti studentů. Věnují se v podstatě grafickému designu, ale s důrazem na typografii, čili písmenka.

V letošním roce studenti prezentovali svoje práce a projekty na řadě výstav všude možně. Jedna z nich se jmenuje Tam dole aka Down there, kterou jsme si vypůjčili i my na letošní ročník. Je to výběr dvaceti typografických písem, která vznikla v ateliéru v posledních čtyřech letech. Zaujal nás vskutku rafinovaný způsob instalace, který je až podezřele blízký našemu tématu Peníze a trpaslíci.

IG: @umprumtype

→ výstava — Galerie Hraničář

 

Alžběta Dvořáková
Absolventka ateliéru Vizuální design na Fakultě umění a designu v Ústí nad Labem nás přijde navštívit se svou novou knihou Zpravodaj berlínské stážistky, který vytvořila na své zahraniční stáži, který si pokládá tyto otázky: Jaký je rozdíl mezi kebabem a operou? Co se dá zažít ve čtvrti bohémů, studentů a Turků? Můžeš smíchat tmavou várku se světlou? Dá se z Berlína dojet na kole k Baltu? 

Ručně šitá autorská kniha vlastních textů a ilustrací tištěných na risografu, oscilující mezi cestovní reportáží, almanachem dopisů a humorným románem, dává nahlédnout do běhu (krom)obyčejných dní jedný berlínský stážistky. O tom všem je kniha Alžběty Dvořákové, která strávila jeden semestr v grafickém studiu @realgestalt.

IG: @_alzbjeta_

→ výstava — Parter

 

Ján Bátorek

Vo svojej tvorbe sa venuje hlavne maľbe občas aj kresbe a grafike. Inšpiráciu pre svoje diela hľadá vo svojom podvedomí, kde sa pohybuje medzi témami jemu vlastnými. Vo svojich dielach rieši svoje vnútorné svety, sny, spomienky a autentické východiská uvažovania. Kromě Jana Bátorka na FIKAKUCHe budou v průběhu festivalu k vidění i jeho obrazy z cyklu Betón a žily… Šeď panelákov, špinavý sneh a ružové nebo. Je zima a sídlisko už kolo štvrtej padá do šera. Vzduchom sa linie štekot psov, kostolné zvony a krik matiek z okien panelákov, volajúcich deti domov. Moje dielo je o mojich spomienkach na domov, na kysucké malomestské sídliska prerastené lesmi, fascinácii hmyzom, ľudskym telom, postmodernou a všetkým divným. Je ale aj o mojích démonoch, strachu a šialenstve, ktoré vo mne pulzujú.

IG: @janbatorek

→ výstava — Kavárna Hraničář

→ FIKAKUCHA — prezentace autorů — Kinosál Hraničář — sobota 20.00

 

Janosch Feiertag

Artist and Illustrator based in Kassel. Since 2017 he runs and curates the gallery FEIERTAG which is connected to a billboard project and shows international artists. Inspired by bulky waste, sausage stalls and his neighbours, he started drawing in his childhood and now collaborates with artists from Germany as well as abroad. 

Project Střelnice FIK9 is an interactive installation that invites you to participate. Exclusively designed for FIK festival 2024. Come and join in, there are great prizes to be won.

@janoschfeiertag

→ výstava —  Parter

 

Barbora Tomová

Vystudovala ateliér Grafický design 2 na ústecké Fakultě umění a designu a její cesta pokračuje dál přes studijní zastávku na UMPRUM v ateliéru Grafický design a nová média. 

A co dál? To nevíme, ale očekáváme od ní velké věci. Do teď se jí například podařilo založit spolu s Nikolou a Kristýnou kolektiv Čarokrásno, což není málo. Věnují se spolu workshopům pro děti, ilustraci, grafice a všemu, co je hravé, zajímavé a nevšední a to je podle nás hravé, zajímavé a nevšední…

Na FIKu bude k vidění její bakalářka Hele… trpaslík!. Jde o informační set/škatulku poodhalující fenomén trpaslíků a jejich světa. Set je určen pro celou rodinu, každý si najde to, co ho zajímá. Krabice obsahuje mnoho roztomilých věcí, o kterých tady nebudeme mluvit, protože chceme, abyste se přišli podívat na vlastní oči! Proč? Protože to je hravé, zajímavé a nevšední!

@caro.krasno

→ výstava — Parter

 

Magdalena Rutová

Píšu a kreslím knihy. Ryju linoryty, učím výtvarku a dělám portréty. Kreslím deníky. Provozuji linorytovou fotobanku LINOSTOCK. Ráda ilustruji cizí texty, protože u nich tolik neprožívám jejich kvalitu. Spolu s Jindřichem Janíčkem udílíme Ceny Akademie ilustrace Madly a Jindry, první tuzemské ilustrátorské ocenění formou peněz v hotovosti. Nemám agenta ani agentku. Mám mail. Mám dvě malé děti a muže, se kterým si střídáme pracovní dny. Bydlím v Praze. 

Naše stálice Madla přijela tento rok představit Ceny akademie ilustrace Madly a Jindry. A my si teď poodhalíme, proč Ceny CAIMAJ vlastně vznikly?
… jsme dva profesionální ilustrátoři. Oceňovaní. Každý rok se nominace na různá oceněni jen hrnou, až se v nich přestáváme orientovat. Ale také jsme stárnoucí ilustrátoři. Hůře vidíme, záda začínají častěji bolet a naše priority se mění. Už nám nestačí vidět svá jména na obrazovce monitoru v seznamu dalších ilustrátorů nominovaných na nějakou z cen, abychom se cítili dobře. Řešíme nudnější věci. Budu mít tenhle měsíc na nájem? Budu mít na zaplacení povinného ručení u auta, které jsem dostal od rodičů? Dokážu se jako ilustrátor postarat o rodinu?

Galavečery, na jejichž konci si domů odneseme špendlík, sošku nebo jiný designový kousek, nás rozesmutňují. Zvlášť když musíme zaplatit hlídáni dětí, pokud chceme onu slavnostní událost prožít s životním partnerem. Zakládáme proto nové ilustrátorské ceny s revoluční odměnou — prachy. Tvrdá, nezdanitelná hotovost.

A když už jsme u peněz, je zde ještě jeden Madly projekt. Omezený rozpočet bohužel. Stejnojmenný název výstavy celkem drsně poukazuje na to, že lidi jako my se nezřídka kdy střetnou v cílové rovince právě s tímto předmětem. To jsou ty chvíle, kdy i ten největší smíšek a pohodář posmutní. Naštěstí je tu Instáč, kde můžeme své trable sdílet s ostatními kolegy.

IG: @ceny_akademie_ilustrace_m_a_j @omezeny_rozpocet_bohuzel

→ výstava — Omezený rozpočet bohužel — Parter

→ FIKAKUCHA — prezentace autorů — Kinosál Hraničář — sobota 20.00

 

Eva Rotreklová

Studuje UMPRUM. Je vizuální umělkyně se zájmem o grafický design, audiovizi a popkulturu. Ve své praxi se zabývá mezilidskými vztahy, archivem a pamětí. Pracuje v médiu kresby, tiskoviny, objektu nebo videa, a vždy nahlíží zkoumanou problematiku kriticky, citlivě a s humorem.

Série obrazů Witch-hunt představuje současnou interpretaci čarodějnictví jako vzdoru vůči patriarchálním strukturám. Prostřednictvím ironických poznámek a popkulturních odkazů – od vykreslení mužů jako „mamánků“ v pasti po TikTok současná afirmační zaklínadla. Dílo narušuje tradiční představy o ženách, které odmítají konformitu a klade si otázku, kdo představuje skutečnou hrozbu. Ženská nezávislost může být vnímána jako přímé ohrožení tradičních mužských hodnot. poor boys 

IG: @avejaeva

→ výstava — Parter

 

Alžběta Zemanová

Věnuje se knižní ilustraci a tvorbě autorských knih. Spolu s Klárou Zahrádkovou, Jakubem Plachým a Zuzanou Bramborovou vede Knihkupectví a galerii Xao v pražských Vršovicích. Působí v ateliéru NaPOLI. Rozvíjí práci s papírem a grafickými technikami. Vytváří papírové skládačky a vystřihovánky. Baví ji zhmotňovat nové smyšlené postavy, které uvádí na svět v podobách látkových i papírových hraček spolu s jejich příběhy a charaktery pod značkou AKA. Na Ústí je připravená s projektem Ústíčko Fik Trpaslíci…

Můj první trpaslík v životě, byla živá noční můra ve snu. Smál se mi, nevím proč. Stál uprostřed ložnice a děsivě se chechtal. Od té doby jsme potkala jiné trpaslíky, třeba toho, co bydlel mimo civilizaci a stavěl si svůj domek z papíru, který nikdy nedostavěl (a já mu nikdy příběh nenapsala, jen Chrudoš Valoušek o něm napsal, že je jak tvrdý Y ), nebo tu partu Trpasli, co každý den spolu jezdí na výlety. Svačinu mají malou a na výlet jezdí na kolech a koloběžkách. Nemaj prachy, ale jsou to veselá parta. Tak já jim asi zaplatím jízdenku a dojedeme za Vámi do Ústíčka. Těšíme se!

IG: @alz.zem

→ výstava — Parter

 

Martin Boiler Hudák

Som študent Fakulty výtvarných umení v Brne. Riešim politiku, enviromentalnu situáciu, punk, pocity a peniaze. Všetko to kreslím. Fandím primitivizmu a fušujem do jednoduchých sebestredných motívov o ktorých sa bavím sám so sebou. Som hráč a prehrávam.

Točka nic — to čo počujem od automatu, keď sedím v herni a fachmanovi vedľa sa nedarí. Každý deň keď sa zobudím je to točka. Dakedy vyhrám, dakedy nie. Nieje to fér ale baví ma to alebo som len opitý rožkom. Som v tom a hádžem do toho kým mi dačo nepadne naspäť. Slabí hráči nech idú od páky het.  

IG: @ boilerhudak

→ výstava — Parter

 

Michal Tůma

Taky studuje UMPRUM. Volnou tvorbu bere asi hlavně jako záminku k vyzkoušení věcí, na které si nesáhne v běžné praxi grafického designu, když třeba vyklikává vizuál nízkorozpočtového festivalu. Takže někdy je výsledek tohohle plácání se zin s fotkama, falešný zaměstnanecký outfit, videoesej o satelitech, velký plakát z několika malých plakátů, nebo něco jako výpočet emisí letadla letícího z Letňan na Berlinále.

LOVE DO KAPSY… Z Ještěrky vždycky jedině v plusu. Točka za pade, bim! Točka za kilo, bim! S citem, srdcem hraju. Krupiérka mě dřív nedávala, ale začal jsem jí pod rohožkou nechávat drobný. Mám těch peněz v hotovosti už naprosto nepřeberný množství, nevim co jinýho s tim! Jsem money maker, free spiny si nech, starký…

IG: @ @mmmmmichalt

→ výstava — Parter

→ FIKAKUCHA — prezentace autorů — Kinosál Hraničář — sobota 20.00

 

Pavlína Smékalová & Jakub Klimeš

Pája Smékalová ráda vymýšlí hry a příběhy a utopie a všechno to i ráda kreslí a tetuje a dělá z toho knížky a ziny a výstavy a další věci. Graficky dyzajnuje. Pořád organizuje čas a plánuje a protože ráda spolupracuje, je členkou redakce časopisu !Tlač a volnočasové zábavy Typofel. Zvládá odpovídat na e-maily. Právě TEĎ studuje v ateliéru Intermédia 2 na AVU. Dělá věci s Jakubem.

Jakub seká ilustrace a grafický design a občas písmenka a taky vymejšlí srandovní věci. Má rád trochu ošklivé věci a toxické limonády a když něčemu nerozumí. Ve volném čase se snaží řešit problémy co nikoho netrápí. Chce všechno umět ale jenom nic nestíhá. Aktuálně studuje v Gédédvojce v Ústíčku. Dělá věci s Pájou.

⏏⏏⏏⏏⏏⏏⏏

Budou tu mít výstavu… tohle o ní napsali: Nic, jenom čepice. To je kulturní věc! Chodí všude pěšky, ale občas se chtěj kutálet. Střídání partnerstva jednou za deset dní, ale zatím to je beta testing. Neznaj práci. Nemaj gender. Kytičky jim někdy říkaj nesmysly a jindy dobrý nápady. Komunita ⏏pidižvýků se rodí vždy tam, kde se nahromadí příliš lidskýho traumatu a zklamání.nKde bydlí? Mají nějaký politický uspořádání? Bojí se konce světa? Víme vše!

@tvarejakoslabikare @_jakub.jpeg

→ výstava — Parter

 

Raudenský & FUDgang

Pedagog a ilustrátor Martin Raudenský se na FIK těší každý rok, je to náš fanoušek od samého počátku. Sám se účastní nejednoho workshopu, ale v rámci výuky vždy vymyslí speciální úkol pro studentstvo FUD UJEP. Pomocí hravé modulární stavebnice Jakuba Horského vznikly motivy s tématem festivalu a na základě návrhů vznikla i nová abeceda.  Na výsledek narazíte ihned po výstupu z vlaku na plakátovacím sloupu před budovou ústeckého nádraží.

→ výstava — Parter

Translate Ξ